בר מצווה בכותל

הכותל המערבי - kotel

The Western Wall

 

 

 
 

בר מצווה בכותל המערבי

טכס בר מצווה בכותל

טכס בר מצווה הנערך לנער שהגיע לגיל שלוש עשרה שנה ויום אחד. בכותל המערבי נפוץ יותר ויותר בשנים האחרונות.

הטקס נחלק לשניים:
1. טקס הנחת תפילין המתקיים באמצע השבוע.
2. עלייה לתורה הנערכת בשבת.

אירוע בר מצווה בכותל המערבי יכול להיות אחד הרגעים המרגשים בחייה של משפחה יהודית, ולהוות חיבור מיוחד בין דורות ובין זמנים שונים בהיסטוריה היהודית.
מידי שני וחמישי בימי קריאת התורה, נוהרים לרחבת הכותל עשרות נערים בני בר מצווה, לחגוג את טקס הכנת בר מצווה בכותל המערבי.

מה צריך להביא לטקס בר מצווה בכותל?

בני משפחה וחברים המבקשים לקחת חלק באירוע;
* כיפות למשתתפים לטקס בר מצווה בכותל המערבי.
* סידורי תפילה וחומש/תנ"ך לקריאה בתורה (יש בכותל סידורים, אולם אם יש לכם ובעיקר לנער סידור שהוא רגיל אליו -עדיף להביא אותו);
* תפילין וטלית לנער ורצוי שגם למתפללים נוספים (אם אין לכם -ניתן להשיג בכותל);
* סוכריות או דברי מתיקה לזרוק על ראשו של נער בר-המצווה לאחר שיעלה לתורה;
* פתקים וכלי כתיבה, אם תרצו לשים פתק עם תפילה או משאלת לב בכותל, כפי המנהג המקובל;
* ניתן להביא כיבוד קל, עוגות ובקבוק ליקר, לשתייה, לאחר טקס בר מצווה בכותל המערבי.
ניתן לחגוג בסעודת מצווה ברובע היהודי לאחר האירוע של בר מצווה בכותל, אולם לא ניתן לאכול ולשתות לאחר גמר בר מצווה בכותל בתוך רחבת התפילה.

 סירטון של בר מצווה בכותל במערבי
החוויה בכותל, בתוך בירתה של מדינת ישראל המודרנית, הינה חוויה מיוחדת במינה. חוויה זו טומנת בחוּבה את זיכרון העת העתיקה והמפוארת של ההיסטוריה היהודית, כאשר ישבו יהודים בארץ ומרכזם הדתי והלאומי היה בית מקדש. בכותל נוכח גם הזיכרון של תקופות ארוכות בהיסטוריה, עד לא מזמן, בהן היו בעיקר געגועים לציון ושהנגיעה בכותל היתה רק חלום בלתי ממומש, וגם השמחה על כך שאנחנו זכינו להגיע אל הכותל, לבקר ולגעת, לבקש ולחלום.

כדאי להתכונן מראש

* אם אתם רוצים כי הנער יעלה לתורה, כדאי להכיר מראש את 'תפילות הבר מצווה' ולתרגל אותן
* לקריאה בתורה יש ללמוד את טעמי המקרא עם אדם המומחה לכך (בן משפחה, חבר או שירות בתשלום) ולוודא כי יש התאמה בין מה שהוא לומד לקריאה שנקראת באותו יום בכותל (מאורעות מיוחדים עשויים לשנות את הקריאה).
* אם הנער אינו קורא בתורה -יש מקום כי יקרא טקסט נבחר אחר (גם ללא מנגינה מיוחדת) כגון פסוקי 'שמע ישראל' מן התורה (דברים ו' 4-9);
* אם אחד מבני המשפחה ירצה לברך, והדבר מומלץ מאד -יש להכין זאת מראש;
* יש מקום כי גם נער בר המצווה יאמר דברים מלבו או ידרוש דרשה על פרשת השבוע. ניסוח דרשה לבר מצווה הוא חלק חשוב מהאירוע. דרשות לבר מצווה הן הדרך בה מודה הנער למשפחתו ויקירו ומתחייב להתנהג באופן הראוי לגילו. כדאי להנחות את הנער ולעזור לו לנסח דרשת בר מצווה מכובדת. דרשות בר מצווה, ברכות בר מצווה ודוגמאות לנאומים וברכות אחרות אפשר לפנות באמצעות דרשה לבר מצווה
* מומלץ לעשות חזרות על הנחת התפילין הראשונה. ניתן לעשות זאת בעזרת שכן, מורה או קרוב משפחה היודע להניח תפילין או לפנות לעזרה בבית הכנסת בשכונתכם.


בעקבות החלטת רב הכותל, חל איסור על הכנסת כלי נגינה כולל שופרות ותופים, אנו משנים את קונספט בר מצווה בכותל. ניתן לארגן תהלוכה מכוון הרובע היהודי.
טקס בר מצווה מחייב הזמנה ייחודית. הזמנה לבר מצווה צריכה להיות כזו המדגישה את ייחודיות הטקס נוסח אישי מיוחד שיציין את חשיבות האירוע עבור הנער החוגג ועבור משפחתו. לפנות אלינו באמצעות הקישור  הזמנות לבר מצווה בכותל
 

צ'רטרס טיסות שכר מוזלות טיסה לחו"ל דילים